laupäev, 16. oktoober 2010

ülesanne 4: tugitehnoloogia

Ülesandeks oli valida kaks sama kategooria tugitehnoloogia toodet ning neid omavahel võrrelda.
Kuna sama kategooria tooted on peamiselt üksteisega seotud (nt kõnesüntesaator, punktikirjamonitor, mis on väljundseadmed ekraanilugejale), siis on neid omavahel väga raske võrrelda. Valisin võrdluseks ekraanilugeja ja ekraanisuurenduse.

Ekraanilugeja ja ekraanisuurendus on mõlemad mõeldud abivahenditena nägemispuudega inimestele, kus esimene on peamiselt raske nägemispuudega inimestele, kes ei saa kuvariga töötada ja teine vaegnägijatele.

Ekraanilugeja (ingl.k. screen reader) on riistvaraseade, tarkvarapakett või nende kombinatsioon, mis muudab arvutiekraanile toodava informatsiooni mõneks muuks infoliigiks (tavaliselt heliliseks, kuid võib kasutada ka Braille’ kirja vms), teda kasutatakse koos vastava väljundseadmega (kõnesüntesaator, Braille’monitor vm).

Tänapäeval kasutatakse peamiselt tarkvaralisi ekraanilugejaid. Need hangivad oma tööks vajaliku info suure operatsioonisüsteemi käest, s.t nad ei tegele üldjuhul ekraanil kujutatavate elementide optilise ära tundmisega. Pärast vajaliku info hankimist analüüsib ekraanilugeja seda ning saadab tulemuse kas kõnesüntesaatorisse, punktkirjareale (Braille’ monitorile) või mõnele teisele rakendusele.
Ekraanilugeja on väga komplitseeritud rakendus, kuna tal tuleb töötada väga erinevates riist- ja tarkvaralistes keskkondades, mis eeldab teatavate nõuete täitmist (nt loetavate veebilehtede vastavust ametlikule standardile) ning hankida seal infot programmide töö ja nende poolt ekraanil kujutatava kohta.

Ekraanisuurendusprogramm ehk ekraaniluup (ingl.k. screen magnifer) on tarkvarapakett, mis võimaldab kasutajal näha arvutiekraani mingit osa suurendatuna (tüüpiliselt 2-16 korda).
Ekraanisuurendus moodustab ekraanile akna, mis suurendab kursori all olevat ekraanipinda ning mida kasutaja saab vajadusel ekraanil nihutada. Lisavõimalusena pakutakse võimalust kerida ette antud kiirusega avatud dokument läbi suurendatava ala.
Lisaks sellele saab paremates ekraanisuurendusprogrammides, sõltumata kasutatavast resolutsioonist ning värvisügavusest, muuta kasutatavaid värvilahendusi, asendada mõni ebasobiv värv teisega, muuta pildi kontrastsust. Selle juures säilitades tähepiirjoonte sujuvuse ja piltide välimuse.
Ekraanisuurendusprogramm sõltub video draiverist ja video kaardist. Probleeme võivad tekitada ka programmid, mis kirjutavad otse ekraanile või kasutavad selleks ainult mingeid operatsioonisüsteemi erilahendusi. Näitena võivad selliseid raskusi tekitada mõned arvutimängud. Püüdes olla “intelligentsem” põrkub ekraanisuurendusprogramm kokku sarnaste probleemidega nagu ekraanilugejagi, sest taoliseks tööks vajab ta infot operatsioonisüsteemi käest aktiivse programmi töö kohta.

Tuntumaid ekraanilugejaid: kinnine kommertstarkvara JAWS, vaba tarkvara Emacspeak (erinevatele operatsioonisüsteemisedel), Speakup (Linux keskkonna jaoks).
Tänapäevastel operatsioonisüsteemidel on olemas ka ekraanilugeja, kuid nende võimsus ja kasutatavus on erinevad - Windows 2000, XP ja Vista sisaldavad küllalt algelist Narratori, samas MacOS X süsteemides sisalduv VoiceOver on tunduvalt võimsam.
Enamikus uuemates Linuxi variantides on saadaval Orca, mis on eeskätt mõeldud Linuxile, kuid vaba tarkvarana on teda võimalik kohandada ka muudele süsteemidele. Orca on kombineeritud ligipääsulahendus, sisaldades nii ekraanilugejat, kõnesüntesaatorit, punktkirjaliidest kui ekraaniluupi.

Tuntumaid ekraanisuurendusprogramme: ZoomText Xtra, Magic, Lunar (Windows keskkonna jaoks).

Mõlemaid programme kasutatakse koos väljundseadmega; ekraanisuurenduse korral vastavalt vajadusele. Kui ekraanisuurendusprogrammiga on liidetud ka osaline kõneväljund, siis muudab see kasutaja töö hõlpsamaks. Tuntumaid ekraanisuurendusprogramme koos osalise hääleväljundiga: Lunarplus, ZoomText Xtra level2, Magic koos häälega (Windows keskkonna jaoks).

Ühtlasi kasutatakse programme ka koos s.t et omavahel on integreeritud ekraanisuurendusprogramm koos ekraanilugejaga s.t. koos suurendusega loetakse luubi alla jäänud tekst ka ette. Selle lahendusega saab arvutikasutaja valida, kas kasutab mõlema programmi väljundit korraga või ainult ühte neist. Selline sümbioos lubab lisada ka ekraanisuurendusprogrammile “intelligentsust“ ning ekraanilugejal lastakse juhtida ekraanisuurendusprogrammi fookuses olevat piirkonda.
Tuntumaid omavahel integreeritud programme on Supernova (Windows keskkonnale). Windows XP-l ja Vistal on lihtne luup süsteemiga kaasas, MacOS X-ile on saadaval tasuta Subrosasoft Magnifier, Linuxile on saadaval Gnome-Magnifier ja KMag (KDE keskkonnale). Mõnes Linuxi variandis on luubitarkvara juba paigaldatud.

Piltide allikad:

1 kommentaar:

  1. Ül. on kenasti täidetud ja tore, et olete uurinud ning võrrelnud erinevaid ekraanisuurendajaid ja ekraanilugejaid.

    VastaKustuta